Le ofer copiilor iaurt făcut de noi, în casă

0

Dana Vasilica Mazilița, loc. Drobeta Turnu Severin,
jud. Mehedinți
Dragă redacție,
Am reuşit să economisesc o parte din banii pe care îi dădeam la magazin atunci când cumpăram iaurt, printr-o metodă foarte simplă, despre care vreau să vă scriu în ceea ce urmează.
Copiilor mei le place foarte mult iaurtul. Obişnuiam să le cumpăr, însă încercam să îi feresc pe cât posibil de iaurturile dulci, explicându-le că acelea naturale sunt mult mai sănătoase. Uneori, însă, cedam rugăminților lor, şi cum era de aşteptat, apoi aveam de furcă cu ei o vreme, fiindcă cel natural nu li se mai părea bun. Cheltuiam destul de mult, fiindcă nu sunt tocmai ieftine, şi asta era o gustare zilnică. Însă într-o zi am găsit în magazin un aparat de făcut iaurt şi m-am hotărât să îl cumpăr.
Are câteva borcănele cu capace frumos colorate şi asta le-a plăcut mult copiilor. Apoi m-am decis să cumpăr lapte şi chiar m-am bucurat să aflu că vecina mea, Mama Gabi – cum îi spun copiii – şi-a cumpărat o văcuță. Astfel, îmi aduce lapte de două ori pe săptămână şi din lapte le prepar copiilor iaurt în casă. Au fost foarte încântați, mai ales că acum pot singuri să îşi prepare iaurtul aşa cum le place – cu fructe, cu cereale sau simplu. Aparatul m-a costat 60 de lei, laptele mă costă 5 lei 2 litri, iar pentru iaurt folosesc 2 litri pe săptămână. Aşadar, acum, cu 5 lei prepar 14 iaurțele, care înainte m-ar fi costat circa 35 lei. În plus, ştiu că acest iaurt preparat în casă este mult mai sănătos pentru copiii mei. Vă mulțumesc şi vă doresc toate cele bune!
Foto: Dana Vasilica Mazilița

Comentarii Facebook

comentarii

Leave A Reply